Nasazení RFID pro identifikaci účastníků závodů horských kol

Společnost SportChallenge používá RFID systém společnosti Alien Technology pro jednoznačnou identifikaci a kontrolu účastníků závodů horských kol. Měření časů a zápis do databáze tak probíhá zcela automaticky dle kritérií a zadání pořadatele závodu bez nutnosti manuálního vkládání dat.
Výchozí situace zákazníka Projekt SportChallenge vznikl za účelem zlepšení stávajícího stavu na poli elektronických bezkontaktních měřících systémů času v distančních sportech, převážně cyklistice. Zakladatelé jsou vrcholovými nebo aktivními sportovci. Z vlastních dlouhodobých zkušeností byli schopni analyzovat problémy stávajících měřících systémů, rozpoznat přednosti a zápory jednotlivých typů řešení a s důrazem na podstatné oblasti definovat místa potřebných zlepšení.
Důraz byl kladen zejména na maximalizaci pravděpodobnosti správného načtení informace o závodníkovi, zjednodušení přihlašování k závodům, zjednodušení práce pořadatele a ekonomickou efektivitu.
Vývoj a návrh řešení Pro své výkonové parametry, cenu a reference v oblasti sportovních událostí se jako vhodná jevila RFID UHF technologie od společnosti Alien Technology. UHF RFID technologie od Alienu je schopna načíst data z tagu až na vzdálenost 10 metrů a identifikace závodníka tak může proběhnout za zlomek sekundy. Při vhodné konfiguraci zařízení lze zároveň dobře definovat místo načtení závodníka, které odpovídá umístění cílové čáry.
Sportovní akce se uskutečňují i za nepříznivého deštivého počasí. Proto před samotným nasazením bylo nutné otestovat možnosti čtení a zápisu RFID tagů ve vlhkém prostředí a schopnost RFID čtečky správně zaznamenat tagy znečištěné vrstvou bláta. Testy dopadly dobře a proto nic nebránilo ostrému nasazení.
Popis řešení Na trati, na startovní a cílové bráně jsou rozmístěny RFID čtečky ALR-8800 a antény. K identifikaci závodníka slouží RFID UHF tag Alien ALN-9540® Squiggle, který je spolu se startovním číslem, jménem závodníka, národností závodníka, kategorií apod. nalepen na podkladové tabulce. Podle zvolené kvality podkladové tabulky pak lze startovní číslo použít buď pro jednorázovou akci nebo pro seriál závodů, případně etapový závod.
Ze všech kontrolních bodů rozmístěných na trati jsou data pomocí GSM modemů odesílána na server. Tyto data jsou zpracovány softwarovou aplikací, která získané údaje vyhodnucuje a zapisuje do databáze. V okamžiku, kdy závodník projede cílem, je RFID tag identifikován čtecím zařízením a informace o čase závodníka se automaticky promítájí do výsledkové listiny. Měření lze provádět také bez nutnosti přístupu k elektrické síti a to po dobu až 12 hodin. Na webových stránkách projektu jsou k dispozici aktuální informace o průběhu závodu.
Součástí systému je webová stránka www.sportchallenge.cz obsahující modul pro přihlášení k závodům, seznam registrovaných závodníků, aktuální informace o probíhajícím závodě, výsledky proběhlých závodů a další. Systém obsahuje také modul pro pořadatele, který slouží k zadávání došlých plateb od závodníků, k přihlašování závodníků na místě i ke změně údajů předem přihlášených.
Přínosem pro závodníky je jediné vyplnění registračního formuláře. Na jednotlivé závody, zajišťované systémem SportChallenge se uživatel přihlašuje pouze jejich volbou bez nutnosti dalšího vyplňování dlouhých formulářů.
Přínosy projektu
  • automatická identifikace závodníků a měření časů
  • neoficiální výsledky k dispozici kdykoliv v průběhu závodu
  • spolehlivý a nenákladný systém měření
  • jediná registrace, pak už jen výběr jednotlivých závodů
  • zajištění startovních čísel pro MTB
  • tvorba startovních a výsledkových listin
  • zasílání sms s časem a pořadím
  • tag je kódován podle startovního čísla - nehrozí záměna
O společnosti Barco Společnost Barco je významným poskytovatelem řešení v oblasti využívání čárových kódů, RFID a bezdrátových technologií v podnikových procesech. Specializuje se na oblast řízení skladů s využitím mobilních terminálů a bezdrátové infrastruktury. Vlajkovým produktem společnosti Barco je systém SmartStock.WMS pro online řízení skladů. Společnost byla založena v roce 1993, základní kapitál je 20 000 000 Kč. www.barco.cz
O SportChallenge Projekt SportChallenge vznikl za účelem nabídnout alternativní systém pro měření času na sportovních akcích. Primárně je určen pro závody horských kol, ale jeho použitelnost je dále rozšiřována na další sportovní odvětví. Cílem je nabídnout pořadatelům i závodníkům komplexní službu zahrnující přihlášení závodníka, přípravu startovního čísla, prezentaci k závodu, změření času, tvorbu výsledkových listin a mnoho dalších doprovodných služeb, kterých stále přibývá k dosažení maximální spokojenosti pořadatele i závodníka www.sportchallenge.cz
Kontakty: Tomáš Kubíček, Marketing Manager Barco, s.r.o. Tel.: +420 572 520 038 E-mail: tkubicek@barco.cz www.barco.cz Jiří Havlíček SportChallenge Tel.: +420 776 200 396 E-mail: info@sportchallenge.cz www.sportchallenge.cz

Kontakt
Barco
Barco se specializuje na systémy pro logistiku, řízení skladů a výroby využívající technologie pro snímaní a tisk čárových kódů, RFID, bezdrátové sítě a mobilní technologie pro sběr dat
Okružní 741
68605, Uh. Hradiště
Telefon: +420 572 520 052
E-mail: tkubicek@barco.cz
http://www.barco.czKontaktní manažer: Pavel Duda
Assistent
Email: pduda@barco.cz
Telefon: +420 572 520 046
Fax: +420 572 520 032

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz