Jaký bude realitní rok 2024?

V Praze 16.1.2024 Co přinesl rok 2023 a co očekáváme, že se stane s realitním trhem v roce 2024? Své postřehy a analytické poznámky nabízejí Peter Višňovský, Operations Director společnosti LEXXUS NORTON, a Jana Panochová, Senior Consultant s více než dvaceti lety zkušeností v oboru.

 

Ohlédnutí za rokem 2023

 

Rezidenční trh byl na začátku roku 2023 významně ovlivněn utlumením poptávky v předchozím období, které bylo způsobeno poklesem hypotečního trhu v důsledku vysokých úrokových sazeb a vyšší regulace ze strany ČNB. Nicméně zásadní zlom způsobila válka na Ukrajině, jež vedla ke zmrazení rezidenčního trhu na několik měsíců. Lidé se totiž soustředili především na řešení geopolitické a finanční nejistoty. Rok 2022 a začátek roku 2023 byl tedy charakterizován menší ochotou ke strategickým rozhodnutím ze strany klientů ale i developerů, kteří se rozhodli odložit realizaci některých projektů. „Nedostupnost vlastního bydlení a také migrační vlna ukrajinských uprchlíků vedla k významnému zvýšení zájmu o nájemní bydlení. Důsledkem byl výrazný růst nájemného,“ říká Jana Panochová, Senior Consultant LEXXUS NORTON.

 

V druhé polovině roku 2023 se otevíraly možnosti pro aktivní hotovostní kupující, kteří mohli vybírat z rostoucí nabídky a vyjednávat výhodné podmínky. Poptávka začala narůstat, v prosinci jsme zaznamenali nezvyklý meziroční nárůst poptávky o 60 %. Zároveň se jednalo o rekord v počtu přijatých poptávek za měsíc prosinec od roku 2010. „K velkému zájmu klientů významně přispěly i institucionální nájemní projekty,“ upřesňuje Peter Višňovský, Operations Director LEXXUS NORTON. V roce 2023 byly v Praze nabízeny byty v desítkách nájemních projektů, přičemž většina z nich vykazuje značnou obsazenost nebo je plně pronajatá, a to navzdory vyšším cenám, než je běžné u individuálně pronajímaných nemovitostí.

 

Výhled LEXXUS NORTON na rok 2024

 

V roce 2024 očekáváme i nadále postupné oživování rezidenčního trhu, přičemž tento trend potvrzuje pokračující nárůst poptávky během prvních lednových týdnů. Souběžně s nižší regulací ze strany ČNB bude pokračovat stabilizace a pokles cen stavebních materiálů, které byly dosud na svých maximech. Očekáváme také snižování úroků u projektového financování, což může podporovat výstavbu nových rezidenčních projektů. Zájem o nájemní bydlení bude trvat i nadále, čehož využijí developeři, kteří již nyní plánují výstavbu dalších nájemních projektů.

 

 

 

LEXXUS NORTON

Jsme realitní kancelář zaměřující se na Prahu a blízké okolí. Už tři desetiletí sledujeme nejen trh s nemovitostmi, ale i trendy v bydlení, a tak jsme připraveni najít to pravé místo, které bude přesně odpovídat vašemu stylu a vkusu. Umíme pomoci také s prodejem nemovitosti a usnadnit celý jeho zdlouhavý proces. Specializujeme se zejména na rezidenční bydlení a novou výstavbu. Díky mnoha spokojeným klientům, ale také výborným vztahům s největšími pražskými developery, bankami a dalšími institucemi jsme si dokázali vybudovat dominantní postavení na českém trhu.

 

Kontakt
LEXXUS a.s.
Realitní kancelář - největší prodejce novostaveb v Praze
Panská 6
11000, Praha 1
Telefon: +420 221 111 999
E-mail: katerina.veckova@lexxus.cz
http://www.lexxus.czKontaktní manažer: Kateřina Vecková
Marketing manager
Email: pr@lexxus.cz
Telefon: +420 221 111 999

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz