Konference SKČP na téma Home office

Sympozium Stálé konference českého práva (SKČP) na téma Home office proběhlo 16. září 2022 ve Vlasteneckém sále Karolina shodou okolností v okamžiku, kdy Mi-nisterstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo pracovní návrh novely zákoníku práce s právní úpravou institutu „práce na dálku“. V sále se sešlo na 90 účastníků z akademické půdy, ze soudcovské i advokátní obce, z politiky, zástupci z MPSV i zástupci zaměstnavatelů. Moderátor akce a zakladatel SKČP JUDr. Karel Havlíček nejprve přivítal prof., JUDr. Věru Štangovou. Ta se věnovala home office jako atypickému pracovnímu vztahu, který může být výhodný, ale má i svá rizika. „Tento způsob práce vyžaduje velkou kázeň a pevná pravidla,“ zdůraznila.

Prof. JUDr. Petr Hůrka, náměstek ministra vnitra pro státní službu, se obává, že regulace chystaná MPSV by mohla ztížit situaci zaměstnavatele: „Nařízená práce z domova musí právně sedět, musí se vyladit.“ Podle Hůrky je to nástroj, který je reál-ný pro veřejnou správu, méně pro sféru soukromou.

Soudce Ústavního soudu JUDr. Jaromír Jirsa upozornil na úskalí, která právní úprava může přinést při případných soudních řízeních. Někdy může jít o zdánlivé banality: „Jak se bude prokazovat, když pracuji na dálku a cestou na WC si zlomím nohu, zda jsem např. neměl alkohol?“ Jeho kolega z Ústavního soudu JUDr. Tomáš Lichovník zase vnímá jako možný problém nerovnost při aplikaci tohoto pracovního vztahu: „Jestliže bydlím se dvěma dětmi v 1+kk, pak asi nebudu moci home office vykonávat.“

Advokátka Mgr. Marie Janšová se věnovala také možným právním sporům zaměst-nanců a zaměstnavatelů: „Je velká část firem, velká část zaměstnavatelů, která to bere jako benefit zaměstnancům.“ Senátorka MUDr. Jitka Chalánková upozornila na nebezpečí home office pro děti: „Maminky se při práci z domova soustředí na pra-covní úkoly a nemají čas na děti.“ Analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský přišel s výsledky šetření na téma práce na dálku. Podle nich by 39 % lidí chtělo home office 1x týdně: „Neví se ovšem, jak vyčíslovat náklady na práci z domova,“ upozornil mimo jiné. Podle Ing. Petra Zajíčka je důležité, aby se řízení firem při práci na dálku soustředilo na hranice duševní a sociální oblasti. Státní zástupce Mgr. Ing. Jan Scholle upozornil na to, že v jeho oboru je home office běžný: „Přeji si, aby při zákonné úpravě ani jedna strana (zaměstnavatel – zaměstnanec) neměla sváza-né ruce.“ Poslední vystoupení patřilo JUDr. Markétě Schormové z Hospodářské komory ČR. „Komu prospěje regulace home office?“ byl název její přednášky, v níž mj. uvedla: „Ať se nereguluje, co funguje. A to je home office.“ Příspěvky vyvolaly bohatou diskusi. Senátorka Chalánková na sociálních sítích vyjádřila názor, který zazněl od řady účastníků sympozia: takto by měla probíhat příprava chystaných právních změn.

Dana Jaklová, HBT

Kontakt
Havlíček Brain Team
Kancelář JUDr. Havlíčka pod názvem Havlíček Brain Team působí v oboru poradenských a konzultačních služeb tiskového zpravodajství a nakladatelství.
Přemyslovská 11
13000, Praha 3
Telefon: 257 223 009
E-mail: sekretariat@brainteam.cz
http://www.brainteam.czKontaktní manažer: Alena Malátová
Email: sekretariat@brainteam.cz
Telefon: 257 223 009

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz