Očekávaný vývoj na trhu nemovitostí v letošním roce

V Praze, 16.5.2022

Ohlédnutí za rokem 2021

V roce 2021 došlo na trhu realit historicky k nejrychlejšímu růstu cen, prodalo se nejvíce bytů a v nabídce bylo naopak nejméně bytů.

Co se týká hypoték, byl i přes nejrychlejší nárůst hypotečních úroků během jednoho roku jejich objem nejvyšší. 

Útlum rezidenčního trhu

Letos naopak očekáváme útlum rezidenčního trhu, který bude způsoben jak poptávkovou, tak nabídkovou stranou trhu. 

Kupní síla

Aleš Kadlečík, konzultant realitní kanceláře LEXXUS, uvádí: “V letošním roce očekáváme pokles kupní síly klientů zejména díky vysoké inflaci. Můžeme také počítat s poklesem hypotečního trhu, a to především díky nárůstu hypotečních sazeb a zpřísnění podmínek financování. Díky těmto skutečnostem se hypoteční trh v prvním čtvrtletí téměř zastavil. Na druhou stranu je však třeba zmínit, že v souvislosti s růstem ceny nemovitostí v uplynulých dvou letech vzrostlo reálné bohatství většiny obyvatel, kteří vlastní nějakou nemovitost.”

Poptávka versus nabídka 

Očekáváme, že poptávka bude i přes výrazný pokles stále převyšovat nabídku, a to zejména kvůli nedostatečné výstavbě. Kromě dlouhotrvajících problémů s povolováním staveb se přidaly komplikace s náklady na výstavbu, které v současné době téměř není možné odhadnout. Z toho důvodu již část developerů pozastavila plánované projekty a ve střednědobém horizontu tedy není možné očekávat zvýšení nabídky novostaveb na trhu. Předpokládáme, že poptávka bude z velké části tvořena hotovostními klienty. Jejich podíl na standardních projektech obvykle představuje cca 25-50 % klientů a u luxusnějších projektů dokonce více než 50 %. V krátkodobém horizontu lze rovněž očekávat nákupy od hypotečních klientů, kteří mají otevřenou úvěrovou linku za úrokové sazby z loňska. Pokud vezmeme v úvahu situaci z minulého roku, v němž poptávka dvojnásobně převyšovala nabídku (cca 5 tis. bytů), můžeme při současném objemu (cca 2,5 tis.) nových bytů, určených v novostavbách k prodeji, i při poklesu zájmu hypotečních klientů stále očekávat převis poptávky, nebo (v nejhorším případě) vyrovnání s nabídkou bytů. 

Prodejní ceny nemovitostí 

Snížení cen nemovitostí nelze očekávat. Důvodem je růst cen stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

“Z výše uvedeného je patrné, že pokles cen, minimálně na nejatraktivnějším trhu v podobě Prahy a Středních Čech, nenastane,“ říká Peter Višňovský, výkonný ředitel realitní kanceláře LEXXUS. 

Nájemní bydlení 

Investice do rezidenční nemovitosti může být v současné době paradoxně zajímavější než v předchozím roce. Důvodem je odlišná situace na trhu. Vlivem migrační vlny z Ukrajiny jsme zaznamenali obrovský zájem o nájemní bydlení. Klienti, kteří nedosáhnou na byt v osobním vlastnictví, budou častěji volit bydlení v nájmu. Tento trend bude mít za následek tlak na zvyšování cen nájemného. “Předpokládáme, že nájemné poroste vyšším tempem než prodejní ceny bytů, což se pozitivně projeví ve výnosnosti rezidenčních nemovitostí,” dodává Peter Višňovský. 

Bydlení mimo Prahu 

Zvyšující se ceny nemovitostí v Praze budou motivovat klienty ke koupi bydlení za hranicemi Prahy, zejména ve Středočeském kraji, kde jsou pořizovací ceny až o 50 % nižší.  Průměrné ceny ve vybraných městech Středočeského kraje pohybuji takto: Kladno 86 695, Kolín 83 567, Brandýs nad Labem 92 462. Ceny jsou uvedeny v Kč/m2 (vč. DPH). 

Vzdálenosti se již nyní pomyslně zkracují, developeři plánují výstavbu bytů i v lokalitách, kde se dříve stavěly výhradně rodinné domy. K této skutečnosti přispělo také zavedení home-office, protože značná část klientů již nemusí dojíždět za prací pět dní v týdnu. Největší zájem bude o lokality s dobrou dopravní dostupností, zejména s přímým vlakovým spojením do Prahy. Tento trend je již nyní zcela běžný v západoevropských metropolích.

“Zvyšující se ceny nemovitostí v Praze budou motivovat klienty ke koupi bydlení za hranicemi Prahy, zejména ve Středočeském kraji, kde jsou pořizovací ceny až o 50 % nižší,” vysvětluje situaci Aleš Kadlečík. Vzdálenosti se již nyní pomyslně zkracují, developeři plánují výstavbu bytů i v lokalitách, kde se dříve stavěly výhradně rodinné domy. K této skutečnosti přispělo také zavedení home-office, protože značná část klientů již nemusí dojíždět za prací pět dní v týdnu. Největší zájem bude o lokality s dobrou dopravní dostupností, zejména s přímým vlakovým spojením do Prahy. Tento trend je již nyní zcela běžný v západoevropských metropolích.

 

Připravil: Aleš Kadlečík, konzultant, realitní kancelář LEXXUS, www.lexxus.cz

 

O firmě LEXXUS

LEXXUS – experti na pražský rezidenční trh 

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již od roku 1993 se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem mezi pražskými realitními kancelářemi. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky. LEXXUS se rovněž specializuje na consultingové služby spojené s přípravou developerských projektů – posouzení celkové koncepce projektu, návrh bytového mixu, standardu vybavení a prodejních cen za účelem maximalizace zisku developera.

Součástí realitní kanceláře LEXXUS je značka LEXXUS NORTON, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí. Do nabídky luxusních domů a bytů v Praze a okolí umisťuje pouze nemovitosti, či developerské projekty, splňující náročná kvalitativní kritéria a klientům poskytujeme odpovídající komplexní a zároveň individuální servis, včetně právního zajištění či poradenství při investování do nemovitostí.

Úzce spolupracujeme s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří s historií sahající až do roku 1855.  Tato jedinečná kombinace mezinárodního realitního poradce a vedoucí místní realitní kanceláře poskytuje kompletní spektrum služeb na realitním trhu.  Savills nabízí širokou škálu specializovaných služeb od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu. Savills patří s více než 600 kancelářemi a 35 000 profesionály po celém světě k předním globálním poradcům v oblasti nemovitostí.  V České republice společnost působí od roku 2017.


Kontakty pro média


PhDr. Blažena Rojarová

Public Relations

rojarova@seznam.cz

Telefon: +420606652989

 

Kontakt
LEXXUS a.s.
Realitní kancelář - největší prodejce novostaveb v Praze
Panská 6
11000, Praha 1
Telefon: +420 221 111 999
E-mail: katerina.veckova@lexxus.cz
http://www.lexxus.czKontaktní manažer: Kateřina Vecková
Marketing manager
Email: pr@lexxus.cz
Telefon: +420 221 111 999

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz