Čtyři zásady nemovitostního investora v roce 2022 podle realitní kanceláře LEXXUS

Investovat v roce 2022 do nemovitostí a vydělat bude těžší než jsme zvyklí. V posledních letech stačilo koupit téměř cokoliv a trh vyhnal cenu ročně o 10 % až 15 %. Nyní musejí investoři nákup lépe zvažovat. Na druhou stranu ústup zájemců z řad střední třídy dává šanci jednat o ceně a najít správnou investiční příležitost. Do jaké nemovitosti dát peníze a kdy se raději poohlédnout jinde radí Peter Višňovský a Jana Panochová z realitní kanceláře LEXXUS.

Nevěřte, že cena bytů půjde dolů

„Do realit je rozumné investovat s horizontem pěti, spíše deseti let. Kromě výjimečně předražených nemovitostí  jsem přesvědčený, že až se za deset let budeme dívat na ceny pražských bytů, ty dnešní nám budou připadat nízké. Krátkodobě může dojít ke snížení ceny, jak bylo vidět za hospodářské krize v roce 2008. Ale i ten, kdo koupil draze v roce 2008 má dnes nemovitost s nejméně dvojnásobnou hodnotou. Do budoucna na levnější bydlení nevěřím, Praha stále přitahuje nové obyvatele a cenami bydlení spíš dohání západní metropole,” říká Peter Višňovský

„V poslední dekádě byla bytová výstavba naprosto nedostatečná. V roce 2021 bylo zahájeno skoro 10 000 bytů, což je nejvíce za posledních dvacet let, ale na pokrytí deficitu z předchozích období budeme potřebovat ještě mnoho dalších let intenzivní výstavby,” upozorňuje Jana Panochová.

Nepřiměřenou cenu odmítněte

Doba, kdy nemovitosti rostly meziročně dvojciferným číslem se jen tak nevrátí. Dražší jsou také hypotéky a to znamená jediné: kupujících na trhu letos výrazně ubude. Přirozeným vývojem se růst cen zpomalil, po extrémním roce se dostáváme zase do normálu. Je to i tím, že spoustu lidí odrazuje vysoký hypoteční úrok nad 4 procenta, a to během roku 2022 očekáváme další růst. To vše vede k nižší poptávce po bytech, které si střední třída pořizuje nejčastěji na hypotéku. Ústup střední třídy dává prostor investorům, kteří budou s prodávajícími jednat o ceně. Těchto jednání letos uvidíme podstatně více než v posledních letech,” říká Jana Panochová.

„Největším investorským rizikem jsou předražené a nekvalitní byty, které se prodají jenom kvůli vysoké poptávce. Po delší době ale mohou vyplynout na povrch nedostatky bytu, které není majitel schopný odstranit. Pokud cena neodpovídá kvalitě, nebojte se ji odmítnout,” dodává Peter Višňovský.

Vybírejte chytře, lokalita a dispozice jsou určující

„Při rozhodování o typu investičního bytu je důležité si dávat pozor na tři hlavní aspekty. Lokalita, dispozice a cena. Lokalita bytu je logicky nezaměnitelná, tudíž velmi dominantní. U velkých bytů s dispozicí 4+kk a více se těžko hledá nájemník, který by pokryl veškeré náklady. Z toho plyne, že nejvhodnějším investičním bytem je bez kompromisů 2+kk v perspektivní lokalitě. Pokud vše odpovídá ceně, rozhodnutí o koupi je správné,” komentuje ředitel realitní kanceláře LEXXUS Peter Višňovský.

Zapomeňte na rychlé zbohatnutí

„Pokud hledáte stabilitu a můžete si dovolit na výnos počkat pět až deset let, nemovitosti stále patří ke špičce. Například, před 5 lety byla průměrná výnosnost bytů v Praze 5 procent a hodnota vyskočila mezi 20 až 50 procenty. Nyní se výnosnost pohybuje kolem dvou procent a pomaleji poroste také zhodnocení,” dodává Peter Višňovský.  

„Realitní trh nabízí možnost konzervativních, bezpečných investic. Prodělat na takové dlouhodobé investici je skoro nemožné. Nemovitosti rostou v dlouhodobém horizontu stabilně. Pokud má investor volné prostředky v řádu milionů a hledá bezpečné zhodnocení, těžko najde výnosnější a zároveň bezpečnější příležitost,” uzavírá Jana Panochová.

O firmě LEXXUS

LEXXUS – experti na pražský rezidenční trh 

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již od roku 1993 se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem mezi pražskými realitními kancelářemi. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky.

LEXXUS se rovněž specializuje na consultingové služby spojené s přípravou developerských projektů – posouzení celkové koncepce projektu, návrh bytového mixu, standardu vybavení a prodejních cen za účelem maximalizace zisku developera.

Součástí realitní kanceláře LEXXUS je značka LEXXUS NORTON, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí. Do nabídky luxusních domů a bytů v Praze a okolí umisťuje pouze nemovitosti, či developerské projekty, splňující náročná kvalitativní kritéria a klientům poskytujeme odpovídající komplexní a zároveň individuální servis, včetně právního zajištění či poradenství při investování do nemovitostí.

Úzce spolupracujeme s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří s historií sahající až do roku 1855.  Tato jedinečná kombinace mezinárodního realitního poradce a vedoucí místní realitní kanceláře poskytuje kompletní spektrum služeb na realitním trhu.  Savills nabízí širokou škálu specializovaných služeb od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu. Savills patří s více než 600 kancelářemi a 35 000 profesionály po celém světě k předním globálním poradcům v oblasti nemovitostí.  V České republice společnost působí od roku 2017.


Kontakty pro média
Karel Pluhař
CEO, Topic PR             
E: kpluhar@topicpr.cz  
M: +420 724 442 929

Kontakt
LEXXUS a.s.
Realitní kancelář - největší prodejce novostaveb v Praze
Panská 6
11000, Praha 1
Telefon: +420 221 111 999
E-mail: katerina.veckova@lexxus.cz
http://www.lexxus.czKontaktní manažer: Kateřina Vecková
Marketing manager
Email: pr@lexxus.cz
Telefon: +420 221 111 999

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz