Trh přeje investorům, ústup bydlení ve vlastním bude pokračovat. Obavy z recese otevírají příležitosti v komerčním sektoru

Praha, 28. ledna 2020

Přes sílící obavy z hospodářského ochlazení zůstane český nemovitostní trh stabilní a vydělají zejména investoři. Byty se vyplatí pořídit jako bezpečné zajištění majetku, strmý růst cen nemovitostí letos nepřijde. Trh s nájemním bydlením opět vzroste. Výrazně k tomu přispěje střední třída, pro kterou je vlastní bydlení stále méně dostupné.

Trh s bydlením bude v roce 2020 po letech růstu stabilnější. Vzhledem k tomu, že jsme na vrcholu hospodářského cyklu, nelze v roce 2020 počítat s rychlým zvyšováním hodnoty nemovitostí. Nedostupné hypotéky, vysoké ceny a pomalá výstavba budou znamenat, že stále větší část střední třídy se bude stěhovat do pronájmu. „Z našich prodejních dat vyplývá, že v Praze průměrně 65 % lidí kupuje bydlení pro vlastní potřebu, zbývajících 35 % pořizuje byt na investici. U projektů realizovaných bezprostředně na stanici metra nebo v samotném centru Prahy se pak mohou investoři na nákupech podílet i 65 %,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.

Vítězem roku 2020 budou investoři, ať se rozhodnou nakupovat za účelem zhodnocování majetku nebo pronájmu. „Nejlepší investicí budou menší byty v centru velkých měst nebo byty s vynikající dopravní dostupností. Příjem z nájmu je prakticky garantovaný a případné korekce ceny nemovitosti směrem dolů budou v dlouhodobém horizontu překonány další konjunkturou ekonomiky. Zkrátka pokud máte volné prostředky, které nebudete v příštích 5 až 7 letech potřebovat, těžko naleznete vhodnější a bezpečnější investici,” říká Peter Višňovský.

Rozhodně však nelze spoléhat na to, že dobrou investicí je každý byt. Při nákupu investičního bytu je rozhodující potlačit emoce a dobře chápat preference nájemců. „Pokud přehlédnete nějakou zjevnou vadu nemovitosti nebo jejího okolí, nájemci takovou chybu pravděpodobně neudělají a dají přednost lepší nabídce. Je vhodné se oprostit od osobních představ o bydlení a poradit se s odborníkem, který preference a standardy na nájemním trhu dobře zná,” radí Peter Višňovský.

Podle Stuarta Jordana, výkonného ředitele a vedoucího oddělení investic společnosti Savills ČR a SR, bude rezidenční trh těžit ze své relativní stability, protože propad zájmu bude vždy pozvolnější než v komerčním sektoru. „V komerčním sektoru budou výhodnou investicí aktiva s dlouhodobými nájemními smlouvami nebo alternativní aktiva jako studentské bydlení, které investorovi zajistí stabilnější příjem,” zdůrazňuje.

 

V komerčním sektoru nastává čas zajímavých příležitostí

Chmurné předpovědi pomalejšího ekonomického růstu otevírají příležitosti v komerčním segmentu, náchylnějšímu k hospodářským výkyvům. „Řadu převážně retailových transakcí poznamenává snižování ceny, které je rozumné vzhledem k reálným rizikům. Očekávání změny fáze hospodářského cyklu tak přináší nové příležitosti, přičemž investiční strategii bude určovat ochota investora podstupovat riziko,” komentuje Stuart Jordan.

Core investice s nízkým výnosem si nejspíš i nadále udrží výkon a svoji charakteristiku bezpečného uložení peněz. Nevýhodou je, že právě do nejbezpečnějšího segmentu se stahují v horších časech vlastníci, banky i investoři. U riskantnějších aktiv dojde k dalšímu zvýšení rizika. To už dnes potvrzuje opatrnější přístup ze strany věřitelů.

Ať už se ekonomika v letošním roce vyvine jakýmkoliv směrem, je jisté, že vzroste nutnost pečlivě vážit každou příležitost, včetně možností na evropském i světovém trhu. Nové unikátní možnosti českým investorům přináší i nedávno zahájená kooperace předního experta na rezidenční nemovitosti, společnosti LEXXUS, se světovým odborníkem na investice do komerčních nemovitostí a na luxusní rezidenční nemovitosti, Savills.


Kontakt

Karel Pluhař

Mediální zástupce, Topic PR

Email: kpluhar@topicpr.cz

Telefon: +420 724 44 29 29

 

LEXXUS

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již více než 25 let se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem v Praze. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky.

Součástí realitní kanceláře LEXXUS je také značka LEXXUS NORTON, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí. www.lexxus.cz

Kontakt
LEXXUS a.s.
Realitní kancelář - největší prodejce novostaveb v Praze
Panská 6
11000, Praha 1
Telefon: +420 221 111 999
E-mail: katerina.veckova@lexxus.cz
http://www.lexxus.czKontaktní manažer: Kateřina Vecková
Marketing manager
Email: pr@lexxus.cz
Telefon: +420 221 111 999

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz