Toulcův dvůr propojuje děti s přírodou. Včelí stráž bojuje proti vymírání opylovačů

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe každoročně sbírá a oceňuje zajímavé projekty, které přispívají k ochraně přírody. Letos v kategorii Vzdělávání nominovala odborná porota do užšího finále projekty Toulcův dvůr a VČELÍ STRÁŽ. Přečtěte si, jaké problematice se zmíněné projekty věnují a neváhejte jim zaslat svůj hlas.

Především děti vyrůstající ve velkoměstech dnes mají poměrně málo příležitostí být v každodenním kontaktu s přírodou, poznávat její krásu a učit se ji chránit. V Praze-Hostivaři se nachází Toulcův dvůr, který si za 25 let své existence vybudoval pověst uznávaného sdružení, jež má významný podíl na environmentálním vzdělávání v České republice. „Přestože jsme v Praze, můžete si u nás užít tak trochu vesnický den. Lidé se k nám rádi vracejí, protože si zde užijí nejen den v klidu a pohodě, ale také získají inspiraci a ponaučení ohledně udržitelnosti života na zemi, které si mohou odnést do svého života,“ uvádí Lenka Skoupá, předsedkyně sdružení Toulcův dvůr.

Vzdělávací centrum obklopené mokřady, lužními lesy a loukami

Areál tvoří soubor památkově chráněných budov, mezi nimiž najdete například rodinné centrum, mateřskou školku, keramickou dílnu, klubovny či obchod s biopotravinami. Stavení obklopuje 10 hektarů pozemků, kde jsou na přírodních plochách zachovány cenné biotopy, mokřady, lužní lesy, louky, sad, pole a farma s ojedinělou expozicí původních českých plemen hospodářských zvířat. K vidění jsou například přeštické černostrakaté prase, česká červinka, huculské koně, ovce, kozy a další domácí zvířata. V Toulcově dvoře se děti z mateřských škol a žáci základních i středních škol učí, jak nakládat s odpady a chránit biotopy, nebo jaké jsou možnosti šetrného zemědělství. O podobných tématech se pak v rámci seminářů školí firmy i veřejnost.

Ochránci hmyzích opylovačů

Albert Einstein řekl, že bez včel má lidstvo před sebou čtyři roky života a pak vymře. Této katastrofě se snaží zabránit sdružení VČELÍ STRÁŽ, jež je druhým z nominovaných projektů letošní soutěže E.ON Energy Globe. „V mnoha programech a kroužcích učíme děti a mládež, jak se postarat nejen o včely, ale o všechen hmyz, který běžně opylovává rostliny. Zastavení vymírání hmyzích opylovačů je v současnosti důležité pro fungování přírodní rovnováhy,“ připomíná často přehlížený fakt Jiří Cafourek ze sdružení VČELÍ STRÁŽ.

Projekt se soustředí na vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Pravidelně také organizuje školení, vzdělávací semináře a celostátní i mezinárodní setkávání kroužků včelařské mládeže. Každoročně se vyhlašují soutěže „Hmyzí hotely“ a „Včelí louka“, které řeší problémy životního prostředí a pestrosti potravy pro hmyz. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé republice, do jejichž aktivit se každoročně zapojí přes 2 000 dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílejí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu. „Vymírání užitečných včel a hmyzu se média často nevěnují a řeší obvykle jiné ‚viditelnější‘ problémy v přírodě. Jsme rádi za každého člověka, který se začne o tuto problematiku zajímat a také přispěje k nápravě,“ doplňuje Jiří Cafourek.

Vítězný projekt vybírá veřejnost

Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Vzdělávání teď soutěží o hlasy veřejnosti. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu může být auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických produktů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz do 15. září.

Kontakt
LESENSKY.CZ
Tým odborníků specializujících se na PR, média a marketing.
Veveří 114
61600, Brno
Telefon: +420 777 942 701
E-mail: info()lesensky.cz
http://www.lesensky.czKontaktní manažer: Petr Lesenský
Email: pr()lesensky.cz
Telefon: +420774743800

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz