Kvalita seriálů roste. I díky tomu binge-watching vzkvétá

Sledování několika dílů seriálu či dokonce celých sérií v kuse, tzv. binge-watching, je stále oblíbenější. Tento fenomén souvisí nejen se snadnou dostupností seriálových titulů, ale také jejich zvyšující se kvalitou. Propracovanější je zahraniční i česká tvorba. Které seriály sledují čeští diváci dlouhodobě nejraději? Co přinese rok 2019?

Seriálové maratony nejsou novou záležitostí. Teprve s rozmachem produkce označované jako quality TV zažívají však opravdový rozmach. „Seriálová tvorba se za posledních pár roků velmi proměnila. Velké televizní společnosti a kabelové televize investují do vývoje i výroby velké peníze, angažují skvělé a oblíbené herce známé spíše z filmů. Kvalita seriálů tak výrazně stoupla,“ hodnotí situaci Andrej Štůla, organizátor festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate. Stejný názor zastává Jiří Forejt z Free Cinema – platformy pro filmové vzdělávání: Bing-watchingu nahrává kromě rozvoje internetových televizí a legálních videoték i rostoucí kvalita seriálové produkce, kterou můžeme shrnout pod pojem quality TV.“

Kriminálky v převaze

Ačkoliv se pravděpodobně odborná ani laická veřejnost neshodne, zda se také některé české seriály dají pod hlavičku quality TV zařadit, při nejmenším jsou naši tvůrci na dobré cestě. České seriály se v posledních letech hodně zlepšily. Naposledy mě nadchl Rédl podle scénáře Mira Šifry v režii Jana Hřebejka,“ říká Táňa Zabloudilová, programová ředitelka festivalu TV a seriálové tvorby Serial Killer, který se bude konat od 24. do 29. září v Brně. „Za zatím nejúspěšnější seriálové období pro Českou republiku považuji rok 2016. Vznikla Pustina, online série Semestr a Modré stíny. Všechny tyto tituly byly v lecčems průkopnické. Dobré české seriály vyprávějí nejčastěji lokální příběh, inspirují se skutečnými kauzami a příběhy. Což je dobře. Lokální příběhy jsou přesně tím, čím se teď zaklíná drtivá většina společností, které kvalitní seriály produkují,“ shrnuje Zabloudilová.

Čeští tvůrci, nejenže se s oblibou inspirují skutečnými událostmi, ale pro seriály volí velmi často detektivní žánr. Robert Sedláček pro Českou televizi dokončuje kriminální seriál Sever, s Jiřím Mádlem v hlavní roli. V česko-polsko-ukrajinské koprodukci vzniká osmidílná detektivní série Princip Slasti. Česká televize dále v premiéře uvede komediální detektivku Tři poldové a nemluvně. „Podle scénáře Mira Šifry vznikne Nelegál, který má popisovat propojení drogové scény a policejních informátorů,“ doplňuje výčet Zabloudilová.

Před premiérou důkladná rekapitulace

Loni na podzim Česká televize opakovala první sérii kriminálky Rapl, aby na ni v lednu letošního roku navázala třináctidílným pokračováním. Reprízy velmi dobře slouží k navnadění diváků na premiéru nové řady. Nedočkaví fanoušci daného titulu je se zájmem sledují. „Před uvedením sedmé série Hry o trůny, byla vysílána repríza předchozích řad. U seriálů Terapie a Temný případ, byly vysílány předchozí dvě série. S příchodem třetí, premiérové se sledovanost seriálů v daném týdnu premiéry na počet unikátních zhlédnutí zdvojnásobila.,“ uvádí konkrétní příklady Vladimír Tovarňák, vedoucí prodeje chytré internetové televize Kuki. Díky službě Navíc seriály mohou lidé sledovat jednotlivé pořady až šest měsíců po jejich odvysílání.

Úspěšný seriál Hra o trůny letos dospěje do svého finále. První díl osmé, závěrečné série u nás HBO uvede 15. dubna. Tato řada se bude skládat ze šesti epizod, za to obsáhlých. Stopáž každé by měla být kolem 60 minut. Pokračování HBO připravilo dále u seriálů Sedmihlářky, Viceprezident(ka) nebo Pokoj 104. Nadějným titulem pro maratonské sledování by mohl být nový mysteriózní seriál Project Blue Book, právě vysílány na stanici History.

Češi milují sitcomy

Nové seriály jsou obrovskými lákadly, ovšem v bing-watchingu u českých diváků dominují americké situační komedie, vyplývá z aktuálních dat Kuki. „V roce 2018 jsme zaznamenali největší zájem o seriál Teorie velkého třesku. Zhlédlo ho 1743 unikátních klientů. Hned na druhé příčce se umístili Simpsonovi, které si pustilo 1670 unikátních zákazníků,“ uvádí Vladimír Tovarňák. Na sitcom letos vsadili i na festivalu Future Gate, který se uskuteční mezi 27. únorem a 16. březnem. Postupně se objeví ve čtyřech městech. „Připravili jsme maraton první řady britského seriálu Červený trpaslík. Tento legendární titul, který na podzim oslavil 30 let od svého vzniku, se nejen v České republice stal fenoménem. Navíc se nám podařilo zlákat jednoho z ,členů´ posádky lodi. V sobotu 2. března tak budou moci fanoušci v Praze pohovořit s Normanem Lovettem, který představoval Hollyho,“ komentuje blíže program Andrej Štůla.

Kontakt
LESENSKY.CZ
Tým odborníků specializujících se na PR, média a marketing.
Veveří 114
61600, Brno
Telefon: +420 777 942 701
E-mail: info()lesensky.cz
http://www.lesensky.czKontaktní manažer: Petr Lesenský
Email: pr()lesensky.cz
Telefon: +420774743800

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz