Trh pražských prémiových nemovitostí se blíží bodu zlomu. Vysoké ceny už odrazují

Poprvé za deset let významně klesá počet zájemců o koupi prémiových a luxusních nemovitostí. Jen za poslední rok si prémiové nemovitosti připsaly patnáctiprocentní zhodnocení, nejvyšší za posledních 25 let. A takový skok odrazuje klienty hledající rezidenční i investiční byty. Kdo je ochoten slevit o jednotky procent, prodává.

Pokles zájmu nejhlouběji zasáhl prémiové byty lokalizované v širším centru města. Na Praze 5, Vinohradech, částech Prahy 3 a Praze 6 se prodeje výrazně prodlužují. Stále déle trvají také prodeje luxusních nemovitostí na nejlepších pražských adresách. Radikální zlom trhu však nehrozí. V prémiovém segmentu se s delšími lhůtami počítá a patová situace zatím netrvá dost dlouho na to, aby došlo k plošnému zlevňování.

Denisa Višňovská, Partner LEXXUS: „Letos vnímáme nejen omezení počtu realizovaných prodejů, ale také citelné ochlazení samotné poptávky. Kupující zkrátka nabídkové ceny odmítají. Zatímco dříve bonitní klienti kupovali i několik bytů ročně, nyní vyčkávají. Důvodem je nepříznivá návratnost investice i nedůvěra v další rychlý růst cen. Zejména ti, kteří se nemovitostmi už dostatečně předzásobili další nákupy pečlivě zvažují.“

Investice do prémiového bydlení ztrácejí na atraktivitě

Ještě nedávno zajišťoval návratnost investice prostý růst trhu. Podržet si byt jen dva roky znamenalo dosáhnout zhodnocení v desítkách procent. A další podobný skok nelze předpokládat. Kalkulaci návratnosti negativně ovlivňují také dražší hypotéky. Loni mohli bonitní klienti dosáhnout na úrok pod 1,5 % ročně. Dnešní úrokové sazby začínají na 2,5 % už tak zajímavé nejsou. Z realistického investičního výnosu kolem tří procent ročně ukousne hypotéka příliš významnou část. Na hypotéky navíc nedosáhnou cizinci, kteří nemají příjem v České republice. Banky je vyhodnocují jako rizikové a rozhodly se jim nadále úvěry neposkytovat.

Kdo jedná o ceně, prodává

Přes nepříznivý vývoj v prémiovém segmentu nelze hovořit o tom, že by trh zamrzl. Kdo je otevřený jednání o ceně, prodá. Slevy v jednotkách procent k úspěšnému prodeji stačí.

Denisa Višňovská, Partner LEXXUS: „Ještě loni nebyla jednání o ceně příliš četná. Letos jsou běžná. Prodávajícím doporučujeme argumenty druhé strany zvažovat. Určitě není potřeba byt za třináct milionů prodávat za devět. Ale významnější snížení ceny může být opodstatněné. Trh dokáže pochopit meziroční zhodnocení kolem pěti procent. Patnáct procent za jediný rok je zkrátka příliš“.

Nejvhodnější čas na prodej?

Kdo koupil nemovitost jen o rok dříve, má slušný manévrovací prostor k jednání o ceně při zachování zisku. Kdo je připraven nemovitost držet, může vsadit na dlouhodobé zhodnocení. Vzhledem k malému prostoru pro růst cen a většímu počtu developerských projektů mířících právě do prémiového segmentu však možná bude potřeba držet investici několik let.

Denisa Višňovská, Partner LEXXUS: „Předvídat trh na roky dopředu je nemožné. Nikdo nedokáže určit jak dlouho vydrží hospodářský růst a jak intenzivní bude následný pokles. Z poslední mimořádně hluboké ekonomické krize se trh vzpamatovával až do roku 2013, tedy plných pět let. Vše nasvědčuje tomu, že se ceny v prémiovém segmentu nacházejí buď těsně před vrcholem nebo již na něm. Nabídka je zatím stále omezená a je dost možné, že právě letos nastává ideální čas k prodeji”.

Detaily:

Co je prémiová nemovitost?

Nejčastěji se jedná o byt či dům ve vysokém standardu provedení na dobré adrese, nejčastěji v širším centru metropole a také přidružených prestižních lokalitách. Právě velmi kvalitní lokalita společně s vysokým standardem vybavení jej vylučuje ze středního segmentu. Za prémiový standard lze považovat byty s jinými než plastovými okny (hliník nebo dřevo), dřevěnými podlahami, špičkovou moderní sanitou i keramickou dlažbou. Samozřejmostí bývá kryté parkování, velmi časté jsou také smart prvky domácnosti. Špičku prémiového segmentu pak tvoří luxusní nemovitosti na výjimečných adresách s mimořádně ušlechtilým a hodnotným interiérem spoléhajícím především na přírodní materiály.

Kontakt
LEXXUS a.s.
Realitní kancelář - největší prodejce novostaveb v Praze
Panská 6
11000, Praha 1
Telefon: +420 221 111 999
E-mail: katerina.veckova@lexxus.cz
http://www.lexxus.czKontaktní manažer: Kateřina Vecková
Marketing manager
Email: pr@lexxus.cz
Telefon: +420 221 111 999

Tiskové zprávy
Přehled zpráv
Vyhledávání

Přihlášení
Novináři
Firmy

Kategorie
Automobilový průmysl
Banky, fondy, pojišťovny
Bižuterie, sklo, keramika
Cestovní ruch
Církev a náboženství
Daně a makroekonomika
Doprava, přeprava, skladování
Drogistické zboží
Dřevařský, papírenský průmysl
Ekologie a životní prostředí
Ekonomika
Elektrotechnický průmysl
Energetika
Erotický průmysl
Finance, burzy, obchod
Chemický průmysl
Informační technologie
Komunikační technika
Kosmetika a kadeřnictví
Kultura, umění
Kurýrní služby, zasilatelství
Letectví
Média a reklama
Móda a životní styl
Nábytek
Nadace, charitativní a humanitární organizace
Nemovitosti
Počítače a software
Policie, armáda
Politika, diplomacie
Potravinářský průmysl
Právní služby
Společnost
Sport
Stavební průmysl, architektura
Strojírenský průmysl
Školství, vzdělávání a věda
Technika, audio, video, foto
Textilní průmysl, oděvní a koedělný průmysl
Těžba a zpracování nerostů, hutnictví
Zábava a volný čas
Zahraniční politika, Evropská unie
Zaměstnání a kariéra
Zdraví, zdravotnictví a léčiva
Zemědělství
Ženské záležitosti


PressOnLine.cz

Portál pro publikování tiskových zpráv, PR článků

tiskové informace, tiskové zprávy, PR články

Portál o bydlení, dekorace a nábytek

PressOnLine.cz


Provozovatel: Michal Šviga
E-mail: michal@sviga.cz